Każdy wie, że w zaparkowanym samochodzie nie zostawia się dzieci ani zwierząt. Zbyt wysoka temperatura ma negatywny wpływ nawet na rozmaite urządzenia, a w szczególności na elektronikę i zegarki. Niektóre modele nie są w stanie przetrwać tak drastycznych upałów. Jak w takim razie postępować, czego nie robić w upały, by skutecznie chronić swój zegarek?
Jak zegarki reagują na wysoką temperaturę powietrza?
Zbyt wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na działanie zegarka. Pozostawienie go na desce rozdzielczej w samochodzie czy nawet w schowku, może w najlepszej sytuacji spowodować nieprawidłową pracę czasomierza, a w najgorszej nawet trwale go uszkodzić. Nierzadko jednak prowadzi to do zatrzymania mechanizmu, powolnego działania czy uszkodzenia baterii. Zdarza się również, że w ten sam sposóbdochodzi do rozrzedzenia smarów, które przez to tracą swoje właściwości, a co za tym idzie, nie działają poprawnie. Właściwie zegarek może ulec zniszczeniu nie tylko w gorącym aucie. To samo spotka go na parapecie, czy po prostu w zbyt nagrzanym pomieszczeniu. Wystarczy, że temperatura będzie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Jeżeli zaobserwujemy, że zegarek zaczyna się spóźniać, pomimo iż jeszcze niedawno dobrze go ustawiliśmy, powinniśmy wziąć pod uwagę to, że może to być spowodowane uszkodzeniem na skutek przebywania w wysokiej temperaturze. Podobnie jest, kiedy zegarek znajduje się na słonecznej plaży. Czasem temperatura w tym miejscu jest na tyle wysoka, iż trudno samemu wysiedzieć. Co więc mówić o zegarkach, którym wówczas nie trzeba długo, by się intensywnie nagrzały. W żadnym przypadku nie należy więc pozostawiać ich na słońcu.
Szok termiczny możliwy również w przypadku zegarków
Szok termiczny kojarzy się zwykle z człowiekiem i reakcją organizmu na nagłą zmianę temperatury otoczenia. Okazuje się jednak, że może dotyczyć również zegarków. Jeżeli na przykład intensywnie nagrzany na słońcu zegarek raptownie wyląduje w zimnym basenie, może szybko ulec uszkodzeniu i to trwałemu. To samo może spotkać czasomierz, kiedy jego użytkownik po wyjściu z sauny wchodzi pod chłodny prysznic. Pytanie tylko, czy szok termiczny dotyczy każdego zegarka? Okazuje się, że głównie zegarków wodoszczelnych. Wnętrze koperty możne osiągnąć niewyobrażalnie wysoką temperaturę, co prowadzi automatycznie do zmiany ciśnienia. Wtedy różnica temperatur (między wnętrzem koperty a na przykład wodą) może wynosić nawet 50-60 stopni Celsjusza. W takim przypadku zwykle dochodzi do sytuacji, w której uszczelki zaczynają się rozszczelniać, a do wnętrza przedostaje się woda. Pierwszym objawem takiego stanu rzeczy jest parowanie zegarka od środka. Zwykle w tym przypadku pomóc może wyłącznie wymiana pewnych elementów na nowe.
I.N.O.X. przetrwa największe upały, a nawet gotowanie!
Lista zegarków doskonale radzących sobie w ekstremalnych warunkach jest bardzo długa, a wśród nich znajduje się przede wszystkim I.N.O.X., który jest tak wytrzymały, iż można go niemal ugotować. Model ten przed wprowadzeniem na rynek poddano intensywnym testom. Obsypywano go iskrami z cięcia metalu, zakopywano w błocie i zanurzano w wodzie morskiej, a nawet podnoszono temperaturę przez obecność żaru. Zegarek i tak wyszedł z tego w nienaruszonym stanie. Okazało się nawet, że nie straszne są mu żrące preparaty, oleje, w tym również oleje podgrzane do wysokiej temperatury. Co ciekawe – I.N.O.X. PRZETRWAŁ NAWET GOTOWANIE! Test ten zaskoczył wszystkich. Nie spodziewano się, że czasomierz ten jest aż tak wytrzymały. Eksperyment stanowi dowód na to, że zegarek I.N.O.X. jest niezniszczalny.
Jeżeli zegarek nie jest odporny na wysoką temperaturę to… ?
Nie każdego stać na to, aby kupić zegarek odporny na negatywne oddziaływanie wysokich temperatur. Co w takim razie zrobić, aby móc cieszyć się swoim czasomierzem przez długie lata nawet pomimo upałów, jakie nasilają się wraz z każdym kolejnym rokiem?
- Trzeba przede wszystkim unikać bezpośredniego kontaktu zegarka ze słońcem, szczególnie w upalne dni.
- Nie wolno pod żadnym pozorem pozostawiać go na nasłonecznionym parapecie, balkonie, tarasie, na plaży i we wszystkich innych miejscach, gdzie promienie słońca prowadzą do intensywnego ogrzania czasomierza.
- Nie powinno się w szczególności pozostawiać zegarka w samochodzie, nawet jeżeli ma to trwać tylko kilka godzin.
- Należy unikać narażania zegarka na nagłą zmianę temperatur – intensywne ogrzanie na rozpalonej od promieni słońca plaży i gwałtowny kontakt z wodą w morzu, basenie czy innym zbiorniku wodnym.
- Przed rozpoczęciem użytkowania zegarka trzeba koniecznie zapoznać się z instrukcją jego obsługi, aby sprawdzić, w jakich warunkach można stosować zegarek, w jakiej temperaturze może przebywać, a także, na co dokładnie jest odporny.
Podsumowanie
Zegarki, szczególnie te niektóre, klasyczne pod względem funkcjonalności, źle reagują na kontakt z wysoką temperaturą. Najprościej sprawę ujmując, może prowadzić to do całkowitego ich unieruchomienia. Dlatego trzeba chronić czasomierze przed wysoką temperaturą i szokiem termicznym, którego wbrew pozorom też mogą doświadczyć. Dostosowanie się do powyższych wskazówek powinno wystarczyć, aby móc cieszyć się nawet prostej konstrukcji zegarkiem przez długie lata.